W 77. ROCZNICĘ

Dla upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 w Toruniu zabrzmią syreny. Syreny uruchomione zostaną na trzy minuty i brzmieć będą sygnałem ciągłym. Uroczystość patriotyczna upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia o godz. 17:00 pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej.

O godz. 17:00 zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystości patriotycznej pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski). W programie: sygnał syreny, odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe i symboliczne złożenie wiązanki kwiatów przez asystę wojskową wystawioną przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Na koniec Orkiestra Wojskowa z Torunia zaprezentuje wiązankę pieśni powstańczych.

Tego dnia Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe zaprasza też na "żywą lekcję historii". W godzinach 10.00-16.00 na toruńskiej starówce, u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej, wolontariusze MHW wzniosą tradycyjnie już powstańczą barykadę. Mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli zobaczyć tam scenki z życia codziennego powstańców, m.in.: punkt sanitarny, nasłuch radia Londyn, przygotowanie do druku ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiej i przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia. W programie także konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim z nagrodami, a dla dzieci - rysowanie kartek pocztowych dla żyjących Powstańców.

Toruńskie obchody będą miały także swoją odsłonę muzyczną. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza o godz. 17.00 do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki na recital fortepianowy "Armaty ukryte w kwiatach. Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego", odbywający się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021. Pianista  Kamil Pacholec grać będzie utwory Fryderyka Chopina. Recital jest nagrodą pozaregulaminową przyznaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną dla najlepszego uczestnika reprezentującego kraj Regionu Morza Bałtyckiego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego. Koncert jest imprezą biletowaną. Przejdź do informacji o wydarzeniu

Organizatorami toruńskich obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego są:

    Województwo Kujawsko-Pomorskiego

    Miasto Toruń

    Garnizon Toruń

    Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej

    Toruńska Orkiestra Symfoniczna

65884343
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń