SEJMIK DLA BIAŁORUSI

Sejmik województwa, w przyjętym w poniedziałek 28 września stanowisku, wyraził poparcie dla walczących o demokrację Białorusinów. Fronton Urzędu Marszałkowskiego został wieczorem oświetlony w biało-czerwono-białych wolnościowych barwach Białorusi.

„My, radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego, (…) pragniemy wyrazić naszą solidarność z mieszkańcami Białorusi. Ten historyczny moment, w którym białoruskie społeczeństwo w zdecydowany sposób opowiedziało się  za wolnością, niezależnością i demokratycznym rozwojem swojego państwa, wymaga naszego zdecydowanego poparcia. Dążenie do osiągnięcia pełnej suwerenności jest podstawą do budowania społeczeństwa opartego na szacunku dla każdego człowieka. (…) Jesteśmy z Wami!” – czytamy w stanowisku, które jest aktem poparcia dla Białorusinów walczących o demokratyczne przemiany w swoim kraju.

·         Treść stanowiska: https://kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2020/wiadomosci/20200928_sesja/stanowisko_Bialorus.pdf

Biel, czerwień i biel, w tej kolejności w równych poziomych pasach, to historyczne barwy Białorusi, przyjęte po proklamowaniu niezależnego państwa w 1918 roku; tak wyglądała też oficjalna białoruska flaga państwowa w latach 1991-1995. Obecnie używa jej demonstrująca na ulicach opozycja.

41512013
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń