INFORMACJE TV TORUŃ

30-07-2021
Weekendowe szczepienia

W najbliższy weekend – 31 lipca i 1 sierpnia – dawkę szczepionki będzie można przyjąć w czterech lokalizacjach:

    SOBOTA (31.07), godz. 9:00-18:00, centrum handlowe Plaza, ul. Broniewskiego 90,

    SOBOTA (31.07), godz. 10:00-18:00, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego,

    SOBOTA (31.07), godz. 11:00-18:00, centrum handlowe Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15,

    NIEDZIELA (1.08), godz. 10:00-16:00, Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Hallera 79.

Ze szczepień mogą także skorzystać obcokrajowcy.

Nastolatkowie od 12 roku życia będą mogli skorzystać ze szczepień we wszystkich lokalizacjach oprócz centrum handlowego Plaza (tam dostępny tylko Johnson & Johnson). Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (obcokrajowcy), a w przypadku osób nieletnich zgody rodzica na szczepienie.

30-07-2021
W 77. rocznicę

Dla upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 w Toruniu zabrzmią syreny. Syreny uruchomione zostaną na trzy minuty i brzmieć będą sygnałem ciągłym. Uroczystość patriotyczna upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia o godz. 17:00 pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej.

O godz. 17:00 zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystości patriotycznej pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski). W programie: sygnał syreny, odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe i symboliczne złożenie wiązanki kwiatów przez asystę wojskową wystawioną przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Na koniec Orkiestra Wojskowa z Torunia zaprezentuje wiązankę pieśni powstańczych.

Tego dnia Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe zaprasza też na "żywą lekcję historii". W godzinach 10.00-16.00 na toruńskiej starówce, u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej, wolontariusze MHW wzniosą tradycyjnie już powstańczą barykadę. Mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli zobaczyć tam scenki z życia codziennego powstańców, m.in.: punkt sanitarny, nasłuch radia Londyn, przygotowanie do druku ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiej i przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia. W programie także konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim z nagrodami, a dla dzieci - rysowanie kartek pocztowych dla żyjących Powstańców.

Toruńskie obchody będą miały także swoją odsłonę muzyczną. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza o godz. 17.00 do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki na recital fortepianowy "Armaty ukryte w kwiatach. Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego", odbywający się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021. Pianista  Kamil Pacholec grać będzie utwory Fryderyka Chopina. Recital jest nagrodą pozaregulaminową przyznaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną dla najlepszego uczestnika reprezentującego kraj Regionu Morza Bałtyckiego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego. Koncert jest imprezą biletowaną. Przejdź do informacji o wydarzeniu

Organizatorami toruńskich obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego są:

    Województwo Kujawsko-Pomorskiego

    Miasto Toruń

    Garnizon Toruń

    Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej

    Toruńska Orkiestra Symfoniczna

30-07-2021
Wracają tramwaje

Od niedzieli 1 sierpnia na Szosę Lubicką wracają tramwaje linii nr 1 i 1N. W związku z tym zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku od al. Solidarności do pętli „Olimpijska” (autobusy linii nr 51 i 51N) oraz tramwajowa na odcinku od Alei Solidarności do pętli „Uniwersytet” (tramwaj linii nr 8 i 8N) zostaje zawieszona.

Tramwaje linii nr 1 i 1N nie kursowały na odcinku od al. Solidarności do pętli „Olimpijska” z powodu prac przy modernizacji torowiska na ul. Lubickiej.

W niedzielę 1 sierpnia od pierwszych porannych kursów ruch tramwajowy na tej trasie zostanie przewrócony będzie się odbywał po nowo wyremontowanym, południowym torze.

Z uwagi na przebudowę peronu tramwajowego „Jamontta” oraz brakiem możliwości wyznaczenia peronu tymczasowego, po wznowieniu kursowania tramwajów Szosą Lubicką,   - przystanek tramwajowy „Jamontta” w kier. centrum (dla linii nr 1 i nocnej 1N) będzie zawieszony. Najbliższe przystanki: „Przy Skarpie” na Szosie Lubickiej i „Ślaskiego” na ul. Ślaskiego.

30-07-2021
TOS zaprasza

Najbliższą niedzielę wypełnią dwa wydarzenia związane z postacią największego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Wykona go Kamil Pacholec, który zakwalifikował się do tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego. Popołudniowy koncert wpisuje się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie można się także wybrać na projekcję filmową do Kina Centrum CSW. W sobotę można z kolei poznać budowę i historię organów katedralnych oraz posłuchać jak wspaniale brzmią oba instrumenty.

01.08.2021r., godz. 17:00 - Sala Kameralna CKK Jordanki  - Armaty ukryte w kwiatach | Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego

Wystąpi:

Kamil Pacholec – fortepian

Recital jest nagrodą pozaregulaminową przyznaną przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną dla najlepszego uczestnika reprezentującego kraj Regionu Morza Bałtyckiego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego

Aneta Derkowska – prowadzenie

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na stronie www.biletytos.pl oraz w kasie TOS w CKK Jordanki czynnej w piątki w godz. 13:00 - 19:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu gdzie będzie się on odbywał.

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/armaty-ukryte-w-kwiatach-chopin-w-rocznice-powstania-warszawskiego

Facebook: https://www.facebook.com/events/794606834585447

01.08.2021r., godz. 15:00 - Kino Centrum CSW  - Efekt Chopina - projekcja filmu w reż. Krzysztofa Dzięciołowskiego.

Magdalena Wichrowska - wprowadzenie

Wstęp wolny - bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TOS w CKK Jordanki

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/projekcja-filmu-efekt-chopina

Facebook:  https://www.facebook.com/events/3043926342596383

31.07.2021, godz. 11:00 - Katedra śś Janów  -Boski instrument - koncert z prelekcją

Wystąpi:

Dawid Wesołowski - organy / prowadzenie

Wstęp bezpłatny - osoby zainteresowane prelekcją prosimy o zgromadzenie się przed wejściem bocznym do katedry.

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/boski-instrument

Facebook: https://www.facebook.com/events/234742284838804

Wydarzenia zostaną zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu

30-07-2021
Weekend na Zamku

Teatr Historyczny  - "Szpiedzy Komtura" - 31.07.2021r., godz. 21.00

Spektakl historyczny bazujący na niezwykłej aranżacji wprowadzającej widza w nastrój średniowiecznej epoki przy pomocy światła kaganków, pochodni, świec.  Przedstawienie zaprezentowane w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego przez profesjonalną grupę teatralną opowie tajemniczą historię, która wydarzyła się na zamku toruńskim ponad 600 lat temu. Przedstawienie oparte na prawdziwych zdarzeniach.

Widzowie przybywając na spektakl będą świadkami nie tylko świetnej gry aktorów znanych z wielu polskich filmów oraz scen teatralnych ale również walk rycerskich oraz efektów specjalnych.

Spektakl historyczny  "Jak Toruń w ręce polskie przeszedł" - 1 sierpnia 2021, godz. 21.00

1 sierpnia o godz. 21.00 w ruinach zamku krzyżackiego zaprezentowany zostanie spektakl historyczny "Jak Toruń w ręce polskie przeszedł". Będzie to historia przejścia krzyżackiego Torunia na stronę polską w czasie tzw. wielkiej wojny (1409-1411). Krótko po bitwie pod Grunwaldem rajcy miasta Torunia postanowili oddać się pod panowanie Władysława Jagiełły. Stare i Nowe Miasto Toruń oraz zamek krzyżacki uznało władzę Korony. Król Polski pozostawił w mieście swojego namiestnika Wincentego z Granowa. Spektakl opowie o tych wydarzeniach z perspektywy krzyżackiej, mieszczan toruńskich i polskiej. W przedstawieniu widz ujrzy działania i intrygi strony krzyżackiej w celu przeciwdziałania zamierzeniom polityki Jagiellońskiej odebrania Zakonowi dawnych ziem Piastów. Wydarzenie przygotowany zostanie według scenariusza napisanego w oparciu o analizę żródeł historycznych dotyczących historii miasta czy konfliktu polsko-krzyżackiego w okresie wielkiej wojny 1409-1411. 

Pojedynki rycerzy, zaskakujące zwroty akcji. Ciekawa oprawa widowiska, przygotowanego przez profesjonalnych aktorów znanych z wielu ról w serialach czy filmach

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

30-07-2021
Zawieszone konsultacje

Od 2 do 31 sierpnia 2021 r. zawieszone zostają konsultacje związane z zakładaniem działalności gospodarczej.

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu informuje, że konsultacje związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej (doradztwo w zakresie wymagań i pozwoleń, rejestracji firmy, wyboru formy opodatkowania, spraw księgowych, ZUS, etc.), a także pozyskiwania środków finansowych z tym związanych, zostają czasowo zawieszone na okres od 2 do 31 sierpnia br.

Konsultacje zostają zawieszone z powodu zmian organizacyjnych.

30-07-2021
UMT czeka na opinie

Co zmienić w miejskich placach zabaw

Jakie działania warto podjąć,  żeby miejskie place zabaw były zawsze czyste, bezpieczne, zadbane i aby przyjemnie spędzało się na nich czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom – nad tym zastanowimy się w ramach konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne w sprawie funkcjonowania miejskich placów zabaw będą przebiegać dwuetapowo:

1. Etap pierwszy – diagnoza:

 Przeprowadzone zostanie badanie ankietowe skierowanego do użytkowników miejskich placów zabaw:

    ankieta w wersji papierowej – skierowana do rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli miejskich,

    ankieta w wersji elektronicznej – skierowana do wszystkich użytkowników miejskich placów zabaw.

2. Etap drugi – warsztaty kreatywne Design thinking:

Uczestnicy warsztatów przedstawią swoje  pomysły oraz propozycje rozwiązań dotyczące funkcjonowania miejskich placów zabaw w Toruniu.

Weź udział w pierwszym etapie konsultacji i wypełnij krótką ankietę dotyczącą miejskich plac zabaw w Toruniu. Jak oceniasz funkcjonowanie miejskich placów zabaw? Co należałoby zmienić, poprawić? Czy widzisz potrzebę zaangażowania mieszkańców w nadzór nad  placami zabaw, z których korzystają?

Ankietę prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Ankieta jest anonimowa. Urząd Miasta Torunia nie zbiera w ramach tego działania żadnych danych osobowych.

Aby wypełnić ankietę:

https://docs.google.com/forms/d/1YgKnaoE1iFSSshxaSSf1ExTbJzK8sg5Iq-6pKuBZ6Vg/viewform?edit_requested=true

Drugi etap konsultacji, czyli warsztaty kreatywne Design thinking, zaplanowano na wrzesień 2021 r. – szczegóły wkrótce.

W konsultacjach możesz wziąć również udział, przesyłając swoje uwagi dotyczące funkcjonowania miejskich placów zabaw na adres: konsultacje@um.torun.pl. Termin nadsyłania uwag upływa 30 września 2021 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Każdego roku w Toruniu powstają nowe place zabaw. O najmłodszych troszczy się nie tylko miasto, ale też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Własne place zabaw posiadają również żłobki, przedszkola oraz szkoły. Dzieci mogą korzystać nie tylko z osiedlowych placów zabaw, które zwykle posiadają standardowe wyposażenie, tj. huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica i drabinki, ale mają również do dyspozycji duże kompleksy zabawowe. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą:

•    Piernikowe Miasteczko na ul. Podmurnej 62, na którym znajdują się m.in. fabryka piasku, wielofunkcyjny tor zabawowy, instrumenty muzyczne oraz wodny plac zabaw,

•    plac zabaw na Barbarce z dużym wielopiętrowym zamkiem, tyrolką oraz kompleksem trampolin,

•    place zabaw w parku na Bydgoskim Przedmieściu – kompleks zabawowy z bocianim gniazdem, huśtawkami i dużym domkiem ze zjazdem strażackim oraz zjeżdżalniami,

•    Muzyczny Plac Zabaw w Ogrodzie Muzyków, który wyposażony został w takie sprzęty, jak Grand Marimba, Congas, Tembos, Tubullar Bells, Harmony czy Babel Drums - można na nich próbować swoich muzycznych sił, a także zaznajamiać najmłodszych z dźwiękami.

W maju 2021 r. oddano do użytku nowy basen na Bażyńskich. Został on wyposażony w pływalnię oraz wodny plac zabaw.

Woonerf w Toruniu

Urząd Miasta zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.

Wyobraź sobie ulicę, na której nie istnieje podział na chodnik i jezdnię – wypełnioną zielenią, z miejscami do odpoczynku. Ulicę, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, ale po której poruszają się i na której parkują również samochody. Miejsce, gdzie możesz spędzić czas z rodziną, sąsiadami, znajomymi i przy okazji zjeść lub wypić coś dobrego. To jest właśnie woonerf, inaczej - przestrzeń w mieście, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy.

Woonerfy są pomysłem holenderskim. Pierwsze tego typu miejsca pojawiły się tam w latach 70. XX w. Stanowiły one reakcję na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach wymagających szczególnej ochrony, m.in. w rejonie szkół i stref zamieszkania.

W Polsce, pierwszy woonerf powstał w 2014 r., w Łodzi na ul. 6 Sierpnia, w ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego. Dzisiaj istnieje tam już kilka tego typu miejsc i wciąż adaptowane są nowe. Woonerfy znajdują się również w Gdyni i Poznaniu.

Posłuchaj specjalnie przygotowanego reportażu na temat funkcjonowania łódzkich woonefrów

https://drive.google.com/file/d/1Oz14mL2zL8UFf8-9IkZUzjzbCBRSIVc_/view

Obejrzyj relację fotograficzną, jak wygląda woonerf

https://www.konsultacje.torun.pl/pl/woonerf-w-toruniu

Weź udział w konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody

Jak wyobrażasz sobie woonerf w Toruniu? Przestaw swój pomysł w dowolnej formie artystycznej. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Torunia.

Na prace UMT czeka do 20 sierpnia 2021 r. Ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi 30 sierpnia 2021 r., a wręczenie nagród podczas otwartego spotkania konsultacyjnego we wrześniu 2021 r.

Prześlij uwagi w ramach konsultacji społecznych i miej swój udział w tworzeniu woonefru w Toruniu - pomysły, oczekiwania wobec tego miejsca i propozycje lokalizacji. Uwagi prześlij na adres: konsultacje@um.torun.pl. Termin nadsyłania uwag upływa 30 września 2021r.

Spotkajmy się i porozmawiajmy podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, zaplanowanego na wrzesień 2021 r. – o szczegółach spotkania UMT poinformuje wkrótce.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

65884332
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń