INFORMACJE TV TORUŃ

12-05-2021
Zakażeni w regionie

W środę 12 maja Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 238 nowych zakażeniach koronawirusem w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz o zgonie 15 osób z powodu Covid-19 i chorób współistniejących z zakażeniem. Pod względem liczby nowych zakażeń nasz region  jest tego dnia dziewiąty w Polsce.

Nowe zakażenia w regionie – stan na 12.05.2021

 Bydgoszcz  - 53

 Grudziądz - 11

 Toruń - 13

Włocławek - 11

powiat aleksandrowski - 7

powiat brodnicki - 12

powiat bydgoski - 20

powiat chełmiński - 1

powiat golubsko-dobrzyński - 7

powiat grudziądzki - 4

powiat inowrocławski - 22

powiat lipnowski - 5

powiat mogileński - 6

powiat nakielski - 8

powiat radziejowski - 4

powiat rypiński - 1

powiat sępoleński - 4

powiat świecki - 21

powiat toruński - 9

powiat tucholski - 2

powiat wąbrzeski - 1

powiat włocławski - 6

powiat żniński – 10

12-05-2021
13 zakażeń w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły z powodu chorób współistniejących z COVID-19.

Jak podało w środę 12 maja Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od wtorku 11 maja wykryto 4255 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 343 osoby, wyłącznie COVID-19 był przyczyną śmierci 87 z nich. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: śląskim (634), wielkopolskim (523), mazowieckim (503), dolnośląskim (364), łódzkim (328) i  małopolskim (308). W kujawsko-pomorskim odnotowano 238 zachorowania i 15 przypadków śmiertelnych, w tym 2 wyłącznie z powodu COVID-19.

Szczegółowe informacje na temat liczby zakażeń w serwisie rządowym:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku podano 14 274 291 dawek szczepionki w całym kraju (3 839 390 osób jest w pełni zaszczepionych), w tym 65 897 w Toruniu (drugą dawką zaszczepiono 16 886 osób). We wtorek 11 maja w Polsce zaszczepiono 184 382 osób, w tym 1 819 w Toruniu.

Więcej o realizacji programu szczepień można przeczytać w rządowym serwisie GOV.PL:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Żłobki i przedszkola objęte kwarantanną

Żłobki objęte kwarantanną:

    Żłobek Bam-Bam – 1 grupa w kwarantannie

Przedszkola, szkoły, w których oddziały są objęte kwarantanną:

    SP nr 33 – 5 dzieci w kwarantannie

    SP nr 4 - 1 grupa przedszkolna w kwarantannie- trwa postepowanie epidemiologiczne

    SP nr 31 – 1 grupa przedszkolna i 1 klasa w kwarantannie

    Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – 3 grupy przedszkolne w kwarantannie

    Przedszkole „Raczek” - 1 grupa przedszkolna w kwarantannie

    SP nr 3 – 1 grupa przedszkolna w kwarantannie – trwa postępowanie epidemiologiczne

12-05-2021
Poadministruje Bydgoską

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy i mianował administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej bpa Wiesława Śmigla.

Decyzją Ojca Świętego Franciszka biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej sede vacante. Posługę tę będzie pełnił do czasu ustanowienia nowego biskupa bydgoskiego.

Ksiądz Biskup przyjmuje nowe zadanie w duchu odpowiedzialności za Kościół i pokornie prosi mieszkańców diecezji bydgoskiej i toruńskiej o modlitewne wsparcie jego posługi oraz o modlitwę w intencji powołania nowego pasterza diecezji bydgoskiej. Niech codzienna modlitwa Ludu Bożego przyczyni się do pomnożenia wiary i umocni nadzieję w czasie oczekiwania na nowego pasterza” – poinformował ks. Paweł Borowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

12-05-2021
Wojewoda o epidemii

Szpital tymczasowy w Ciechocinku zakończy działalność 15 maja. O decyzji dotyczącej placówki covidowej oraz o aktualnej sytuacji epidemicznej poinformował w środę 12 maja wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w mediach społecznościowych.

- W momencie, kiedy notujemy tak ogromne spadki pacjentów z dniem 15 maja szpital tymczasowy w Ciechocinku kończy swoją działalność. Ta działalność zostaje oczywiście zawieszona. Cały sprzęt, cała infrastruktura pozostaje w tym szpitalu na wypadek ewentualnej czwartej fali. Jednak liczymy, że dzięki szczepieniom do takiej sytuacji nie dojdzie  - mówi wojewoda kujawsko-pomorski.

Sytuacja w kujawsko-pomorskim poprawia się. Aktualnie w szpitalach przebywa 811 osób. Jak informuje wojewoda liczba zajętych respiratorów spadła poniżej 100. Pozwala to na odmrażanie służby zdrowia.

- W trakcie trzeciej fali przekroczyliśmy 210 pracujących respiratorów, wspomagających oddychanie osób przechodzących COVID-19. W tej chwili wykorzystanych jest znacznie poniżej 100. To oznacza, że jesteśmy na końcu trzeciej fali koronawirusa. Pracujemy ze sztabem kryzysowym, z dyrekcją szpitali nad odmrażaniem łóżek. Jeszcze w maju odmrozimy przeszło 1300 łóżek w naszym regionie, co pozwoli na uruchomienie zatrzymanych m.in. oddziałów internistycznych, wewnętrznych w szpitalach powiatowych, ale również oddziałów kardiologicznych czy chirurgicznych – mówi przedstawiciel rządu w regionie.

W tej chwili liczba zaczepionych osób w naszym regionie przekroczyła już 700 tys., z czego przeszło 170 tys. są to osoby w pełni zaszczepione.

12-05-2021
Wahadło na moście

W nocy z czwartku na piątek (z 13 na 14 maja ) wykonawca rozbudowy mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego od godziny 20.00 rozpocznie betonowanie. W związku z tym od godziny 20.00 zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.

W związku z pracami na moście Piłsudskiego Miejski Zarząd Dróg zachęca do korzystania z przejazdu mostem gen. E. Zawackiej.

12-05-2021
Fikcyjna kradzież

Praca dzielnicowego, którego dyżurny skierował na miejsce kradzieży pojazdu nadała  kierunek całej sprawie. Policjanci udowodnili, że zgłoszona kradzież nie miała miejsca, a pojazd został sprzedany na złom.

Dwa dni temu (10 maja), około godziny 21:00, do Komisariatu Policji Toruń Rubinkowo zgłosiła się 41-letnia kobieta, która poinformowała o kradzieży pojazdu marki opel astra. Opowiedziała dyżurnemu, że kiedy przebywała przez kilka dni w szpitalu ktoś ukradł jej pojazd, który pozostawił dla niej mąż przy ul. Łukowej. Gdy skontaktowała się z mężem ten nadal twierdził, że pojazd powinien stać przy tej ulicy, a jeżeli go tam nie ma to znaczy, że  ktoś go ukradł.

Dyżurny  natychmiast na miejsce skierował  dzielnicowego. To podjęte przez niego czynności nadały właściwy kierunek pracy kolejnej grupy policjantów delegowanych do tego zdarzenia. Dzielnicowy podczas rozpoznania  ustalił z okolicznymi świadkami,  że pojazd został zabrany przez lawetę. Ustalono również właściciela holownika. Całe zdarzenie zarejestrował również zabezpieczony przez dzielnicowego monitoring. Okazało się, że pojazd trafił na jedno z pod chełmżyńskich złomowisk. Właściciel złomowiska okazał się umową kupna sprzedaży pojazdu, co dawało podstawy do jego recyklingu. Tym samym policjanci udowodnili, że zgłoszone przez kobietę przestępstwo nie zaistniało.

W takim przypadku na zawiadamiającym może ciążyć odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań i zawiadomienie organu o przestępstwie, do którego nigdy nie doszło, za co może grozić do 8 lat więzienia.

12-05-2021
Monitoring w kwietniu

W kwietniu 2021 r. operatorzy Straży Miejskiej monitoringu wizyjnego miasta Torunia ujawnili łącznie 1.095 różnego rodzaju incydentów i zdarzeń, które miały miejsce na terenie Torunia. Dzięki ich pracy podjęto łącznie 176 interwencji (71 - Straż Miejska, 3 - Policja, 102 -  dyżurny TCZK).

Zdarzenia i interwencje, które miały miejsce głównie na terenie Zespołu Staromiejskiego dotyczyły między innymi: pomocy osobom będącym w potrzebie (15 interwencji), osób nietrzeźwych (13 interwencji), spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (9 interwencji), zakłóceń porządku publicznego (7 interwencji), wykroczeń drogowych (4 interwencje), bójek (3 interwencje), aktów wandalizmu (2 interwencje), posiadania lub zażywania środków odurzających (1 interwencja), zanieczyszczeń miejsc publicznych (37 interwencji) czy awarii w infrastrukturze komunalnej (82 interwencje).

12-05-2021
RUSZ proekologicznie

„Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.

Na ulicach Torunia pojawiły się niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. Można oglądać je na bilbordach i citylightach, umieszczonych w wiatach przystankowych, rozrzuconych po całym mieście. Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, by uważniej przyjrzeli się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali się w ich segregowanie. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią to nasz wspólny problem i wspólna troska. Czas pandemii uświadomił nam, że nie można nas wyizolować z ekosystemu, tylko, że jesteśmy jego częścią. Zdaliśmy sobie sprawę, że przyroda jest dla nas czymś niezbędnym do życia, bo pozwala nam regenerować siły psychiczne i zachować zdrowie psychiczne, a po drugie wzmacnia naszą odporność, co jest dla nas fundamentalne w czasach pandemicznych – opowiada o projekcie Joanna Górska. – Mamy więc obowiązek dołożyć wszelkich starań, by ją chronić m.in. poprzez ograniczenie produkcji śmieci i ich segregację.

Postanowiliśmy włączyć się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, ponieważ troska o środowisko, o to, jak ono wygląda jest dla nas bardzo ważna. Jako artyści jesteśmy wrażliwi na to, co dzieje się dookoła i bardzo intensywnie wszystko odbieramy. Ten ostatni rok pandemii wszystkim nam uświadomił, że przez to, że siedzimy w domach, generujemy jeszcze więcej śmieci niż normalnie – komentuje projekt Rafał Góralski. – Z jednej strony środki ochrony medycznej, które zazwyczaj wyrzucamy po jednokrotnym użyciu. Kupujemy też dużo więcej przez internet, czyli produkujemy mnóstwo opakowań, zamawiamy jedzenie na wynos itd. i fala śmieci narasta. Niedługo się spod tych śmieci nie wydobędziemy.

Za pomocą swoich prac chcemy zwrócić uwagę odbiorców na 4 podstawowe elementy naszego codziennego życia, takie ikony codzienności, które ciągle nam towarzyszą – plastikowa torba, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy), plastikowa butelka – dodaje Joanna Górska. – I zwrócić uwagę na to, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.

Prace artystów z Galerii Rusz są eksponowane w maju na 2 bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego oraz na:

1. Odrodzenia / Szosa Chełmińska / Muzeum

2. Legionów / Koniuchy MZK

3. Pl. Skarbka Dw. Wschodni PKP

4. Sobieskiego / Garbaty Mostek

12-05-2021
Przygody skarpetek

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Przygody Skarpetek - Dobry Humor! | e-Warsztaty plastyczne dla dzieci – Kiedy: 13.05.2021 czwartek | godz. 17:40 – Gdzie: Zoom. Bilety 10zł / normalny. Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia | Zajęcia odbędą się na Zoomie. Po zakupieniu biletu w odpowiedzi szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych materiałów i sprzętu | Więcej informacji: ola@artus.torun.pl

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Edukacja

W kolejnej osłonie warsztatów Przygody skarpetek będzie rozmowa o humorkach – tych małych i dużych. Wspólne zastanawianie się, co poprawia nam humor, a co sprawia, że jest nam mniej wesoło.

Wyruszymy w przygodę niesamowitych skarpetek, a tym razem dokładnie jednej – białej, w czerwone kropki. Strasznie z niej było ruchliwe i niesforne stworzenie. Lubiła się wygłupiać, biegać i jeździć na hulajnodze. To trochę przez nią Be miała od czasu do czasu podrapane kolana.

Skarpetka w czerwone kropki nie lubiła się nudzić i wskoczyła do dziury pod pralką, bo chciała się po prostu przejść. Gdzie dotarła? I jaki znalazła sposób na poprawienie humoru? Dowiemy się już wkrótce na zajęciach!

Na zajęcia potrzebne będą: skarpetka nie do pary lub bez pary, najlepiej biała w kropeczki, karta i kredki.

Zajęcia odbędą się na Zoomie! Po zakupieniu biletu w odpowiedzi szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych materiałów i sprzętu.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Strzelec – edukator kultury, plastyk, architekt krajobrazu.

58579218
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń