INFORMACJE TV TORUŃ

27-06-2022
Roboty na Warneńczyka

Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.

Modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka będzie już czwartym i zarazem ostatnim z pakietu zadań modernizacyjnych w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, zaś realizacją zadań zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

Zakres prac obejmuje modernizację prawie 1,2 tys. metrów toru pojedynczego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku ul. Warneńczyka od ronda bp. Chrapka za przejazd torowo-drogowy ulicy Podgórnej i Kościuszki. Modernizowane torowisko będzie wykonane w większości w technologii zielonego torowiska (ponad 735 mtp). Ponadto wyremontowane zostaną perony, tramwajowe, a na przystankach zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej.

Dużą zmianą będzie przebudowa skrzyżowania na rondo turbinowe, dwupasmowe. To rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na tym obszarze. Ponadto wyremontowane zostaną chodniki, jezdnie, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, miejsca postojowe.

Wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu firma Balzola Polska Sp. z o.o. Ich koszt to niespełna 25 mln zł brutto. Umowę na realizację zadania podpisano 14 kwietnia 2022 r.

Termin zakończenia prac modernizacyjnych to 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

 Pierwsze roboty rozpoczną się 30 czerwca br. w ciągu pieszym zlokalizowanym w ul. Ks. Gogi i będą związane z przebudową oświetlenia ulicznego. Wcześniej, bo w dniach 29 – 30 czerwca w  godzinach porannych planowane są dostawy szyn tramwajowych. Na czas ich rozładunku planowane jest częściowe zwężenie ul. Kościuszki.

 O szczegółach dotyczących zmian w organizacji ruchu drogowego oraz komunikacji miejskiej poinformujemy niebawem.

 Pozostałe zadania modernizacyjne  w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”:

 • modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej o łącznej długości 2,5 tys. mtp - prace w toku, zakończenie w sierpniu 2022 r.; wartość kontraktu 38,9 mln zł brutto
 • modernizacja torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na trasie linii nr 1 i 5 od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego o łączność długości ponad 3 tys. mtp – zakończone, wartość kontraktu  32,2 mln zł brutto;
 • modernizacja torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na trasie linii nr 2 na odcinku od placu Niepodległości do ul. Reja z budową odwodnienia torowiska o łącznej długości 2,5 tys. mtp – zakończone; wartość kontraktu to 33,7 mln zł brutto.

 

Wykonawcą tych trzech zadań jest firma Balzola, a łączna wartość kontraktu to 104,8 mln zł brutto.

 W ramach wszystkich czterech zadań modernizacyjnych kompleksowa przebudowa obejmuje prawie 9,5 tys. mtp torowisk. W efekcie Toruń zyska m.in. nowe tory i sieć trakcyjną, zielone torowiska, odnowione jezdnie i chodniki oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej.

 Większość nowych torowisk budowana jest w technologii zielonej.

Obecnie w Toruniu jest prawie 6,1 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk: w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego  (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), w ciągu Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp). 

Łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 10,3 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

(źródło:MZK)

 

 

 

 

 

27-06-2022
Piknik w Książnicy

Koło fortuny, mini disco, malowanie buziek, zabawy ruchowe, warsztaty plastyczne, konkursy z nagrodami i wata cukrowa za darmo - czyli to wszystko, co uwielbiają dzieci - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników Pierwszego pikniku europejskiego Z Unią Europejską na Ty. 29 czerwca bawimy się w Książnicy Kopernikańskiej - piknik rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa dwie godziny. Zapraszamy rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami, wujków, ciocie... Tematem przewodnim spotkania będzie literatura dla dzieci w Europie Wszystkie dzieci nasze są. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Piknik odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

źródło:Książnica Kopernikańska)

 

27-06-2022
Zmiany w komunikacji miejskiej

Informacja MZK o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

 Od 1 lipca br. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.

 

 1. Organizator publicznego transportu zbiorowego wdrożył nowe oprogramowanie do zarządzania rozkładami jazdy powiązane z systemem informacji pasażerskiej. W okresie ostatnich miesięcy przygotowane zostały nowe rozkłady jazdy (uwzględniające nowe warunki ruchu), które będą sukcesywnie wymieniane od 28 czerwca do ok. 7 lipca br.  Co istotne, zmieniona zostanie również szata graficzna rozkładów jazdy na przystankach.

 

Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie za ewentualne niedogodności w trakcie wymiany rozkładów jazdy!

 Termin wymiany rozkładów jazdy nie jest przypadkowy i został zaplanowany na okres urlopowo - wakacyjny, gdy liczba przewożonych pasażerów jest mniejsza, a ewentualne niedogodności będą mniej odczuwalne.

 

 1. Zmieniona zostanie numeracja linii miejsko-podmiejskich kursujących poza granicę Torunia.. Linie te będą oznaczone numerami trzycyfrowymi.

Do Gminy Lubicz:

 • linia nr 111 – Pl. Św. Katarzyny – Rubinkowo – Gronowo obecnie nr 21;
 • linia nr 112 – Pl. Św. Katarzyny – Elana – Gronowo obecnie nr 37;
 • linia nr 113 – Pl. Św. Katarzyny – Kaszczorek  – Złotoria – Kopanino -  obecnie nr 23;
 • linia nr 115 – Pl. Św. Katarzyny – Rubinkowo II – Lubicz/Krobia - obecnie nr 35.

 
Do Gminy Obrowo:

 • linia nr 121– Rubinkowo II –  Lubicz – Szembekowo/Obrowo – obecnie nr 45;
 • linia nr 122 – Rubinkowo II – Osiek – Obrowo -  obecnie nr 46.


Do Gminy Zławieś Wielka:

 • linia nr 131 – Szubińska  – Pl. Rapackiego  – Port Drzewny/Rozgarty obecnie nr 36.

   

Bilety miesięczne wystawione wg dotychczasowej numeracji na jedną linię miejsko-podmiejską zachowują ważność. Oznaczenie nr linii na biletach miesięcznych będzie sukcesywnie zmieniane przy zakupie nowych biletów w kasach MZK.

 Prawie wszystkie przystanki zlokalizowane na terenie gmin ościennych będą posiadać status przystanków na żądanie. Przystanki na żądanie sprawdziły się i znacząco usprawniają przejazd autobusów, co wpływa na ograniczenie zbędnego zatrzymywania się autobusów i skraca czas przejazdu. Wyjątkami będą pętle oraz przystanki: Lubicz-Bankowa, Lubicz Górny, Lubicz Dolny.

 

 1. Utworzona zostanie nowa linia autobusowa nr 18 na trasie: UNIWERSYTET – Gagarina –
  św. Józefa – Żwirki i Wigury – Legionów – Wielki Rów – Grudziądzka – CCK – Mazowiecka – Chrobrego – Mleczna – Kociewska – Polna – Chrobrego – Kościuszki – Skłodowskiej -Curie – Wschodnia – Rydygiera – Łyskowskiego – Dziewulskiego – Jamontta – Ślaskiego – Konstytucji 3 Maja – Ligi Polskiej – KOLANKOWSKIEGO.

 

Nowa linia powstała z połączenia dotychczasowych linii nr 0 i C. Linia funkcjonować będzie tylko w dni wolne, tj. soboty, niedziele i święta. Różnicą jest dojazd do pętli przy
ul. Kolankowskiego zamiast do Bielaw oraz przejazd ul. Legionów i Wielki Rów
z przystankami „Koniuchy” zamiast ul. Żwirki i Wigury z przystankami „Lotników”
i „Kozacka”. Pominięty zostanie odcinek od przystanku „Jeśmianowicza”  do  „Świętopełka”. 

 Powyższa zmiana ułatwi i przyspieszy przejazd z Os. Na Skarpie do Cmentarza Komunalnego oraz trasa linii obejmie większym zasięgiem zabudowę mieszkaniową. Os. Koniuchy zyska dodatkowe połączenie z zachodnią częścią miasta i m.in. Cmentarzami Komunalnymi,
a mieszkańcy okolic pętli przy ul. Kolankowskiego dodatkowe połączenie.

 Jednocześnie autobusy linii nr 33 w soboty kursować będą tylko do godz. 8. Po tej godzinie zostaną zastąpione kursami linii nr 18 z pętli „Kolankowskiego” od 7:38 do 16:38 co godzinę. Jednocześnie przestaną funkcjonować linie nr 0 i C.  Szczegóły w rozkładach jazdy.

 

 1. Linia nr 33 – powrót autobusów linii nr 33 na stałą trasę, tj. na ul. Chrobrego.

 

 1. Zmiana trasy linii nr 29 polegająca na skierowaniu autobusów do pętli „Kolankowskiego” zamiast do pętli „Olimpijska”. Zmiana trasy zrównoważy dostępność komunikacyjną mieszkańców os. Na Skarpie, a w szczególności okolic ul. Kolankowskiego i Szosy Lubickiej.

 

 1. Linia nr 30 – wprowadzony zostanie zmieniony i ujednolicony rozkład jazdy na dni wolne (sobota, niedziela i święta) oraz drobne korekty w dni robocze, polegające na zmianie godzin odjazdu z Placu św. Katarzyny z 20:00 na 20:05 i 20:35 na 20:20. 

 

 1. Ujednolicenie kursowania linii nr 27 i 31 w soboty i niedziele wg rozkładu niedzielnego.

 

 1. Wprowadzone zostaną drobne korekty na linii nr 11 - polegające na zmianie godziny odjazdu autobusu z pętli „Koniuchy” z godz. 5:00 na 5:13 i ze „Spacerowej” z godz. 5:38 na 5:49.

 

 

 

24-06-2022
Rusza przebudowa bulwaru

We wtorek 28 czerwca rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!

Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Firma ONDE SA zajmie się drogową częścią przebudowy bulwaru. - To dla nas bardzo ważny i prestiżowy projekt, ponieważ będziemy mogli przysłużyć się miastu, z którego pochodzimy i w którym sami mieszkamy, a także współtworzyć nową wizytówkę Torunia. Dzięki ograniczeniu emisji skorzystają również zabytkowe budynki i przyroda. Dbałość o środowisko to jedna z kluczowych kwestii, jakie przyświecają nam w prowadzeniu biznesu – podkreśla Marcin Szerszeń, wiceprezes ONDE. – Chcemy, aby przebudowa była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców Torunia, dlatego wypracowaliśmy takie rozwiązania w organizacji ruchu i logistyce, które ograniczą niedogodności dodaje Szerszeń.

 Do końca września planuje się, że Bulwar Filadelfijski będzie otwarty dla ruchu. Na odcinku od ulicy Ślimak Getyński w kierunku ulicy Popiełuszki ulica będzie otwarta w dwóch kierunkach, natomiast od ulicy Ślimak Getyński do ul. Warszawskiej, ruch będzie odbywał się tylko w  kierunku ul. Warszawskiej. -  Ciągi piesze wzdłuż nabrzeża Wisły  jak i dojścia do ul. Wola Zamkowa oraz bram (Klasztornej, Mostowej) będą dostępne dla pieszych. Po tym okresie obszar Bulwaru Filadelfijskiego zostanie wyłączony całkowicie z ruchu- mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

 Celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, w celu zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na ten obszar.

-W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Inwestycja przewiduje przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej- wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów . Kontrakt obejmuje budowę sieci: wodociągowej wraz z komorami wodociągowymi, kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. W ramach zadania powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.

Zadanie dotyczące przebudowy bulwaru obejmuje także zieleń z nawodnieniem na wysokości ul. Św. Ducha. Całe zagospodarowanie zieleni na tym terenie objęte zostanie innym zadaniem.

-Wykonawca prac-toruńska firma ONDE- otrzyma za ich wykonanie ok. 46 726 957,93 zł.  Podkreślić należy, że jest  to zadanie współfinansowane ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln zł.- mówi Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

 (źródło:MZD)

 

 

 

23-06-2022
Bilet dla uchodźców

Od 1 lipca 2022 r. zmieniają się zasady korzystania z komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy. Uchodźcy będą mogli bezpłatnie jeździć w Toruniu po okazaniu miesięcznego biletu z symbolem UKR.

Bilet UKR mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Toruniu lub gminach ościennych oraz przekroczyli granicę Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Uprawnieni będą do korzystania z komunikacji na wszystkich liniach dziennych i nocnych odpowiednio w I lub I i II strefie.

Bilety będą wydawane od 28.06.2022 r. w kasach MZK, od poniedziałku do piątku, w godzinach ich otwarcia:

 • ul. Sienkiewicza 24/26 (przy zajezdni tramwajowej MZK) - 6:00 – 17:30,
 • al. Św. Jana Pawła II 2 - 9:45 – 17:30 (przerwa 13.45 – 14.00),
 • PIUM UMT w CH Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15 - 9:00 – 16:45 (przerwa 11.30 – 11.45),
 • ul. Legionów 220 (pętla autobusowa MZK) - 9:15 – 17:00 (przerwa 12.00 – 12.15),
 • ul. Szosa Okrężna 62-82 (pętla tramwajowa MZK) – 7:45 – 15:30 przerwa 13.45 – 14.00 (uwaga: w okresie 14-31 lipca 2022 r. kasa nieczynna – przerwa urlopowa).

Co jest potrzebne do wyrobienia biletu UKR?

 • aktualne zdjęcie dowodowe;
 • oraz jeden z poniższych dokumentów:
  • paszport;
  • zaświadczenie tożsamości wydane przez organ Straży Granicznej;
  • zgoda wydana przez organ Straży Granicznej uprawniająca do pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
  • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL ze statusem cudzoziemca: UKR wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

W przypadku dzieci oraz osób, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność nie są w stanie dopełnić formalności, bilet może wyrobić osoba sprawująca faktyczną pieczę na dzieckiem, jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.

Bilet UKR jest miesięczny, dlatego po upływie ważności konieczne jest jego przedłużenie w kasie MZK.

Z darmowych biletów miesięcznych UKR uchodźcy będą mogli korzystać do końca sierpnia 2022 r.

 

 

 

87038104
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2022 TV Toruń